Welt-in-Hannover.de Welt-in-Hannover.de Welt-in-Hannover.de Welt-in-Hannover.de

Despre noi

WELT-IN-HANNOVER.DE - REȚEAUA GLOBALĂ

SCOPURILE NOASTRE
Orașul nostru Hannover, lumea noastră: Sarcina noastră este de a promova integrarea și egalitatea șanselor în Hannover și regiune. Noi unim ceea ce ar trebui să fie unit - și facem legătura dintre omeni din orașul nostru, prin oferirea unei platforme de informare cu evenimente și informații actuale din cadrul orașului nostru.

Multilingual, intercultural și divers – acesta este „Welt in Hannover“. Ne propunem să creăm împreună cu voi un spațiu pentru creativitate, care ar reflecta și ar dezvolta diversitatea orașului nostru.

OFERTA NOASTRĂ
Lista evenimentelor ce urmează: un element important al proiectului nostru este calendarul evenimentelor interculturale, care te ține la curent cu tot ce se întîmplă în domeniul cultural și social. Mai mult ca atît informăm despre diversele oferte de educație și consiliere pentru persoanele cu istorie de migrațiune.

Reportaje, interviuri und caracteristici: Jurnalul nostru abordează teme politiere, soziale și culturale – în special ținînd cont de perspectivele specifice migrației. Ne propunem să încurajăm schimbul de opinii și argumente, astfel obținănd o înțelegere reciprocă. Pentru un oraș mai bun și mai social - de care să profite toți.

CINE SÎNTEM
Echipa Welt-in-Hannover-Team este compusă din lucrătorii Centrului cultural FAUST e. V. și kargah e. V., precum și mulți voluntari – sperăm să te convingem și pe tine. Deoarece: ești binevenit să contribui la „Welt in Hannover“ prin comentarii și propuneri.

Mail

Unser Team

Abdulrahman Afif - Redaktion

Abdulrahman Afif

Übersetzung Arabisch und Kurdisch, Redaktion, Autor

abdulrahmanafif@gmail.com

Seine deutschsprachigen Beiträge auf WiH

Mahabad Allaie

Mahabad Allaie

Autorin

Jil Lina Amelung

Jil Lina Amelung

Autorin und Assistenz Medien

Wolfgang Becker - Redaktion

Wolfgang Becker

Autor, Redaktion

wobe53@web.de

Seine Beiträge auf WiH

Konrad Boidol_Portrait

Konrad Boidol

Autor, Fotograf, Redaktion

Konrad@welt-in-hannover.de

Seine Beiträge auf WiH

Azad Caan_Foto

Azad Caan

Redaktion

caanazad@googlemail.com

Jürgen Castendyk - Redaktion

Jürgen Castendyk

Autor, Redaktion

j.castendyk@gmx.de

Seine Beiträge auf WiH

Dimitrij Czepurnyi

Web-Administration, Koordination, Redaktion

mail@czepurnyi.de

Claudia Ermel - Redaktion

Claudia Ermel

Autorin, Redaktion

cermel@web.de

Ihre Artikel auf

Asghar Eslami_Foto

Asghar Eslami

Koordination, Redaktion

ae@kargah.de

Natalia Hartung

Videos

Natalia.Hartung@kargah.de

Peyman Javaher-Haghighi_Foto

Peyman Javaher-Haghighi

Koordination, Redaktion, Korrektorat Persisch

javaherhaghighi@kargah.de

Ralf Kopka_Foto

Ralf Kopka

Redaktion, Fotos

ralf.kopka@kargah.de

Stefan Kopper_Foto

Stefan Kopper

Autor

stefan-kopper@web.de

Hans Michael Krüger_Foto

Hans-Michael Krüger

Koordination

hans-michael.krueger@kulturzentrum-faust.de

Anja Lutz - Redaktion

Anja Lutz

Redaktion, Autorin, Sprecherin (Videos)

Anja.Lutz@kargah.de

Mariam Manneke_Foto

Mariam Manneke

Videos, Drehbücher

Christian Prunczak_Foto

Christian Prunczak

Redaktion, Autor, Fotograf

christian@kargah.de

Pavel Ramme_Foto

Pavel Ramme

Autor, Redaktion

Pavel.Ramme@kargah.de

Monika Singh - Redaktion

Monika Singh

Redaktion, Autorin, Koordination, Redigat, Lektorat

Monika.Singh@kargah.de

Bertille

Übersetzung Französisch

d.bertille@googlemail.com

Martin Tönnies

Martin Tönnies

Fotos und Videos

martintoennies@gmail.com

Seine Beiträge auf WiH

Joanna Zwakula_Foto

Joanna Zwakula

Übersetzung Polnisch

joanna.zwakula@onet.pl

Welt-in-Hannover.de bedankt sich herzlich für die tolle Unterstützung bei den vielen ehrenamtlichen Helferinnen und Helfern, sowie zahlreichen Organisationen und hofft auf weitere gute Zusammenarbeit.

Schirmherrin des Projekts Welt-in-Hannover.de ist Frau Doris Schröder-Köpf, Landesbeauftragte für Migration und Teilhabe.

kargah e. V. - Verein für interkulturelle Kommunikation, Migrations- und Flüchtlingsarbeit    Kulturzentrum Faust e. V.    Landeshauptstadt Hannover